od A do Ž

Sem Žiga Hriberšek, ustvarjalec likovne umetnosti. Kreiram na različnih področjih vizualnega izražanja: slikarstvo, ilustracija, grafično in predmetno oblikovanje.

Portfolijo mojega dela sestavljajo posamezna avtorska dela, zasebna naročila, širši konceptualni cikli, delo na komercialnih, promocijskih in reklamnih  kampanjah. Sodelujem z najrazličnejšimi naročniki, z zbiratelji umetnin, z državnimi organizacijami, z zasebnimi podjetji in večjimi koncerni.

Moje ustvarjanje temelji na snovanju pomensko večplastnih likovno vizualnih artefaktov, ki s svojo figurativno, slogovno odprtostjo, gledalca vabijo k dialogu. Likovno delo se nam kaže v več nivojih. Površinska plast, prikazana skozi uporabo klasičnih slikarskih slogov, ustvarja najosnovnejšo pomensko raven dojemanja, mimetično realnost.

Kot kontrast likovnemu slogu, je pomen motivike načrtno begajoč in nejasen, simbolni kontrapunkt kompozicije. Celota namreč nima harmonične strukture enoglasja, kjer posamezni deli služijo eden drugemu, temveč se kaže kot večni boj za prevlado posamezne komponente nad drugo. Tako nastala notranja nestabilnost, se v zadnji fazi pozunanji na sam kreativni proces kot celoto.

Kreativni proces, ki skozi proces upodabljanja navidezno vodi k osmišljanju. Iskanje samopotrditve identitete, razpete med totalnostjo nostalgije spomina in razblinjajočo se sedanjostjo. 

Umetniška dela so bila razstavljena na več skupinskih in samostojnih razstava, ter prejela različne nagrade.

PROCES

Ideja na papirju

Vsak projekt se začne z dialogom. Pogovor z naročnikom, kjer se izpostavijo želje, parametri in idejne iztočnice projekta. Naloga ustvarjalca je, da te ideje, znotraj željenih parametrov ‘’prevede’’ na papir. Vsak uspešen projekt se začne z dobrim načrtovanjem in skico.

Barve in oblike

Ustvarjanje je reševanje problemov, dodajanje in odvzemanje, kjer se spremenljivke in konstante ves čas prepletajo. Naj gre za portretiranje osebe, digitalno ilustracijo reklamne kampanje ali oblikovanje embalaže. Izzivi avtentične upodobitve so vedno prisotni. Poleg naročnikovih napotkov in dobro načrtovanega ustvarjalnega postopka mora biti vedno prostor za kreativno spontanost.

Podoba na ogled

Realizaciji, ko se ideja dokončno predrugači v vidno obliko, sledi umeščanje. Umeščanje dela si lahko razlagamo na več različnih načinov. Lahko gre za kontekstualno umestitev, kot del cikla ali serije ali pa za neposredno umestitev, znotraj predvidene promocijske kampanje, reklame ali tiskane izdaje. Vsako delo dokončno zaživi šele, ko je postavljeno pred oči gledalca in odpre nov nivo vizualne komunikacije s svetom.

REFERENCE